Зіткнувшись з проблемою нерегулярного місячного циклу, жінка, як правило, в першу чергу підозрює вагітність.

Однак не всі випадки затримки пов’язані з можливим заплідненням. Часто причиною відсутності місячних є якесь порушення в роботі внутрішніх органів, зазвичай — гінекологічного характеру.

Щомісячне кровотеча відбувається з причини відторгнення ендометрія на початку менструального циклу. Після закінчення менструації організм готується до зачаття. Гормон прогестерон, який виробляє жовте тіло, викликає потовщення ендометрія і сприяє його розпушуванню, що полегшує закріплення яйцеклітини. Якщо зачаття не сталося, ендометрій відторгається з пошкодженням судин, за рахунок чого і утворюються кров’янисті виділення при місячних.

Якщо місячних нету 1 місяць, можна судити про настання вагітності, так як відсутність виділень вказує на те, що яйцеклітина благополучно закріпилася в ендометрії. Так буде під час всього періоду вагітності. Якщо місяць або 2-3-5 місяців нету місячних, а аналізи і тести явно вказують на відсутність вагітності, необхідно якомога швидше з’ясувати причини затримки.

Одноразова затримка в декілька днів або навіть тижнів може бути наслідком стресу після недавно перенесеного грипу або реакції на зміну клімату. Однак при регулярних затримках або аменореї, коли два або більше місяців нету місячних, рекомендується негайно звертатися до гінеколога. Чи не виявлення вчасно захворювання гінекологічного характеру можуть стати причиною серйозних порушень роботи органів репродуктивної системи, можуть викликати безпліддя і ускладнення при зачатті, під час вагітності і після пологів.

Причини затримки і лікування

Всі причини аменореї можна умовно розділити на гінекологічні та не мають відношення до гінекології. До числа перших можна віднести онкозахворювання, інфекції, запалення органів малого тазу, порушення вироблення гормонів. Прийом оральних контрацептивів також може стати причиною того, що місячних немає 1 або більше місяців. Полікістоз яєчників впливає на вироблення гормонів і несвоєчасне лікування загрожує проблемами із зачаттям і появою неприємних косметичних дефектів.

До другої групи належать стреси, високі навантаження, зміна клімату, різке зниження або підвищення ваги, отруєння продуктами розпаду алкоголю, нікотином і наркотичними препаратами. У таких умовах організм перебуває в стані стресу, яке автоматично розцінюється ним як несприятливий для зачаття, і відключає репродуктивний механізм.

У першу чергу при затримці необхідно задати собі питання, чому нету місячних місяць або більше, і без зволікання звертатися до лікаря. Величезна кількість захворювань, пов’язане з аменореєю, ускладнює постановку діагнозу, і самодіагностика в цьому випадку не допоможе визначити справжню причину наявності таких симптомів. Своєчасне лікування, призначене лікарем після діагностики, може не тільки позбавити від неприємних ускладнень, але і в деяких випадках може врятувати життя пацієнтці.