Що робити, якщо після кесаревого болить живіт?

У наш час поява людини на світ — не таїнство природи, а ніщо інше, як медична маніпуляція. А кесарів розтин — і зовсім хірургічна операція. І, на жаль, до кесаревого розтину лікарі останнім часом вдаються все частіше і частіше. Більше того — дуже багато майбутні мами самі просять лікарів про цю операцію, побоюючись больових відчуттів. Здавалося б, ідеальний варіант — ні болю, ні страху.

Зміст:

  1.  Операційний шов
  2. Проблеми з боку кишечника
  3. Скорочення матки
  4. Спайкові процеси
  5. Як позбутися від больових відчуттів

Але якби жінки заздалегідь знали, що чекає їх у післяопераційному періоді, ряди спраглих кесаревого розтину сильно б поріділи. І не випадково — одні больові відчуття чого варті! Який би хороший фахівець не проводив операцію, пошкодження тканин — неминуче. І часу для їх загоєння потрібно чимало — часом молоді матусі скаржаться, що у них болить живіт після кесарева розтину і після півроку.

Але часом кесарів розтин — єдиний спосіб розродження, що дозволяє зберегти здоров’я мамі і малюкові. І подітися тут вже нікуди — як кажуть, з двох зол необхідно вибирати менше. Але в кожному разі — ваше Чи це рішення, або ж вимушене — будьте готові до непростого відновного періоду, головним дискомфортом під час якого будуть больові відчуття.

 

Для того щоб позбутися від болю, необхідно розуміти причини її виникнення — в іншому випадку боротьба буде безуспішною. Звичайно ж, в першу чергу ви повинні звернутися до лікаря — тільки він зможе встановити причину достовірно і швидко. Але й самій жінці трохи знань, звичайно ж, не завадить.

 

 

Операційний шов

У перші кілька днів після хірургічного втручання біль просто неминуча. Ну ще б — тканини тіла сильно травмовані і просто не можуть не хворіти. Однак і в цей проміжок часу причин, за якими може боліти живіт, декілька. По-перше, зрозуміло, це сам шов. Перші кілька годин після операції буде зберігатися дію анестезії і ви абсолютно не будете відчувати больових відчуттів.

 

Однак потім біль буде досить сильною і така інтенсивність зберігається близько п’яти діб. У цей час вам напевно будуть колоти знеболювальні препарати, які полегшать ваш стан. Дуже часто новоспечені матусі відмовляються від знеболюючих препаратів через побоювання, що це нашкодить малюкові — лікар призначить тільки ті препарати, які не потрапляють в грудне молоко. Тому немає ніякого сенсу терпіти біль!

 

Зверніть увагу: різкі рухи, кашель і навіть сміх будуть посилювати больові відчуття в рази — це нормальне явище і лякатися не варто. Просто пам’ятайте про те, що ви тільки що перенесли серйозне хірургічне втручання, тому остерігайтеся зайвого фізичного навантаження. На період відновлення вашому організму знадобиться не менше двох-трьох місяців. Хоча, само собою зрозуміло, з кожним днем ​​біль буде все слабше і слабше.

 

Приблизно через п’ять днів біль буде все слабше і слабше, однак дискомфортні відчуття можуть зберігатися на протязі місяця, посилюючись під час фізичних навантажень. Та й потім рубець періодично буде давати про себе знати тупим болем і поколюванням — у деяких жінок деколи протягом кількох років.

 

Уважно стежте за своїм станом перші кілька тижнів після кесаревого розтину — якщо біль стане дуже гострою, шви почнуть гноїтися, або виділяти будь-який вміст, підніметься температура тіла, з’явиться слабкість, головний біль та інші симптоми загального нездужання, якнайшвидше зверніться за допомогою до лікаря !

 

Існує ймовірність, що в післяопераційний шов потрапила патогенна мікрофлора і почалося інфікування. Зволікання в даній ситуації може обернутися вельми серйозними проблемами зі здоров’ям.

 

 

Проблеми з боку кишечника

 

Ще одна проблема, з якою найчастіше стикаються жінки після кесаревого розтину — це підвищене газоутворення. Через хірургічного втручання порушується нормальна робота шлунково-кишкового тракту, в кишечнику починає накопичуватися величезна кількість газів і, як результат, виникають больові відчуття.

 

І больові відчуття в даній ситуації можуть бути настільки сильними, що терпіти їх просто неможливо, а єдиний спосіб позбутися — випустити гази. Якщо ви зіткнетеся з такою неприємністю, одразу ж повідомте свого лікаря. Він підбере спеціальні препарати, що знижують газоутворення і поліпшують перистальтику кишечника. Такі проблеми тривають, як правило, недовго — не більше двох тижнів.

Пам’ятайте про те, що крім лікарських препаратів просто необхідно стежити за своїм раціоном харчування — з нього необхідно повністю виключити всі продукти, що підвищують газоутворення: бобові, сою, газовані напої. Втім, це необхідно зробити всім матусям, які годують груддю, незалежно від того, чи є у них проблеми з кишечників — ви ж не хочете, щоб вони з’явилися у вашого малюка?

 

 

Скорочення матки

 

Так, статеві шляхи жінки, яка перенесла кесарів розтин, не страждають. Але матка зазнає все ті ж зміни. А значить, після появи малюка на світ матка починає зменшуватися в розмірах. Цей процес практично у всіх випадках супроводжується больовими відчуттями, адже матка скорочується. А додайте до цього свіжий рубець на матці …

 

Найсильніше біль буде в перші кілька діб, коли скорочення найбільш активно. Посилюється вона під час прикладання дитини до грудей — стимуляція сосків провокує активне скорочення матки. Поступово цей процес піде на спад і зійде нанівець приблизно через два-три тижні. Процес цей цілком природний і неминучий, але якщо біль занадто сильна, повідомте про це свого лікаря.

 

Особливо якщо ця біль супроводжується рясними піхвовими виділеннями, особливо з неприємним запахом, підйомом температури тіла — все це має стати приводом для якнайшвидшого звернення до лікаря. На превеликий жаль, іноді і після кесаревого розтину в порожнині матки можуть залишатися шматочки плаценти або згустки крові.

 

А значить, існує ймовірність розвитку гострого запального процесу слизової оболонки матки. Цей процес супроводжується дуже гострим болем. Це дуже серйозне захворювання, тому самолікування в даному випадку може становити загрозу не тільки для вашого здоров’я, але і вашого життя. Єдиним способом допомогти жінці стане чистка порожнини матки.

 

Не варто лякатися — ця процедура в усіх випадках без винятку проводиться під загальним наркозом. Ви заснете, а прокинетеся у своїй палаті. Далі піде курс антибактеріальних препаратів і приблизно через 10 днів молода матуся буде абсолютно здорова. Але тільки в тому випадку, якщо лікування розпочато вчасно!

 

 

Спайкові процеси

 

Будь-яке хірургічне втручання — в тому числі і кесарів розтин — передбачає пошкодження багатьох тканин і внутрішніх органів. І, на жаль, під час процесу загоєння можуть виникати спайки. Найчастіше вони утворюються між петлями кишечника, але часом з’являються і близько інших внутрішніх органів.

 

Як правило, болі через спайок виникають приблизно через місяць-півтора після операції і можуть зберігатися протягом усього життя. Найчастіше больові відчуття слабкі, біль носить тягне ниючий характер. Проте в окремих випадках спайок миє бути настільки багато, а біль настільки сильною, що лікарі приймають рішення про оперативне втручання, щоб відновити нормальну якість життя своєї пацієнтки.

 

Як позбутися від больових відчуттів

 

Вище ми коротко розповіли про основні причини, які призводять до того, що у жінки після кесаревого болить живіт. А тепер докладніше розберемося, як же від цього болю позбутися. Але давайте відразу домовимося — до всіх цих порад ви будете вдаватися тільки після консультації лікаря, адже дуже важливо переконатися в тому, що вашому здоров’ю нічого не загрожує! Ви ж хочете, щоб у вашого малюка була здорова мама?

 

Післяопераційний біль

У перші кілька днів біль терпіти доведеться в будь-якому випадку. І єдиним способом позбутися від неї, як уже говорилося, є анальгетики. Ні в якому разі не приймайте ніяких ліків самостійно! По-перше, ви не знаєте, яким буде результат взаємодії того чи іншого препарату з ліками, які вам призначив лікар. А по-друге, ліки можуть потрапити в грудне молоко і надати на малюка далеко не найсприятливіший вплив.

 

Крім анальгетиків жінці в обов’язковому порядку буде призначено ліки, стимулюючий нормальне скорочення матки — можливо, перші кілька днів після операції після такого уколу болю посиляться, але загалом термін відновлення розміру матки значно скоротиться.

 

Довго такі препарати, як правило, не застосовуються — максимум кілька днів. Крім того, нерідко лікар приймає рішення про необхідність курсу антибактеріальних препаратів — вони виключають можливість розвитку запального процесу і, як наслідок, різних ускладнень.

 

Що ж ви можете зробити в цей період? Як би дивно це не звучало, але часто для того щоб зменшити біль у подальшому, доведеться свідомо на неї піти. Дуже часто жінки ставляться до себе в післяопераційний період як до кришталевій вазі — намагаються не дихати зайвий раз.

 

Так — то воно так — різкі рухи необхідно обмежити. Але рухатися все ж потрібно і достатньо скоро після операції — вже на другу добу жінка повинна починати повертатися в ліжку, а потім і спробувати встати.

 

Будьте готові до того, що це буде дуже навіть нелегко — гострий біль, запаморочення, а часом навіть нудота практично неминучі. Але з кожним разом ви будете почувати себе все краще і краще. Зрозуміло, попередньо поговоріть з лікарем — чи дозволить він вам подібну фізичну активність.

 

Якщо все гаразд і лікар дав дозвіл, починайте діяти! Дуже часто новоявленим матусям шалено шкода себе і вони лежать нерухомо як можна довше. Але пам’ятайте про те, що чим пізніше ви почнете рухатися, тим довше і сильніше у вас буде боліти живіт.

 

До речі кажучи, найкращими ліками від такого болю стане ваш малюк. Якщо операція пройшла благополучно, вже на другу добу ваше дорогоцінне чадо принесуть до вас в палату. І повірте — цей милий янголятко змусить вас забути про свій біль дуже і дуже швидко.

 

По-перше, це, звичайно ж, радість від ваших материнських почуттів. А по-друге, хочете ви того чи ні, але догляд за дитиною лягає на ваші плечі практично повністю. І коли малюк в черговий раз запросить їсти, ви навряд чи будете звертати увагу на якусь там біль внизу живота, вірно?

 

Проблеми з кишечником

Здавалося б, проблеми з кишечником — явище для сучасної людини звичні. Але для молодої мами, котрий переніс кесарів розтин, ця проблема здатна значно зіпсувати життя. Мало того, що шов болить, так ще й підвищене газоутворення заподіює жахливий дискомфорт. Метеоризм після будь-яких оперативних втручань — явище буденне, пов’язане з тим, що робота кишечника погіршується.

 

Однак, якщо вжити ряд заходів, це явище можна якщо не повністю запобігти, то хоча б звести його до можливого мінімуму. По-перше, якщо кесарів розтин заплановане, вже за кілька діб до нього необхідно відмовитися від ряду продуктів: гострого, жирного, копченого, сої, бобових культур, солодощів, мучного, газованих напоїв. По-друге, відразу ж після операції лікар швидше за все призначить препарати, що знижують газоутворення.

 

По-третє, не буде зайвим самомасаж живота. Робиться він дуже просто — погладжуйте внизу живота ніжними колоподібними рухами. І, нарешті, пам’ятайте, що найкращий спосіб активізувати роботу кишечника — це рух. Тому не залежуйтеся у ліжку занадто довго — гуляйте хоча б по палаті.

 

До речі кажучи, дуже часто жінки після операції відчувають певні проблеми з випорожненням кишечника. Ні в якому разі не можна цього соромитися — відразу ж повідомте про це свого лікаря. Лікар призначить свічки, які допоможуть полегшити дефекацію. Не переживайте — довго ними користуватися не доведеться. В туалет складно сходити тільки перший раз, а далі таких проблем не буде. Якщо ви затягнете, то ризикуєте заробити таку малоприємну процедуру, як клізма.

 

Допомагаємо собі самі

Отже, дні в пологовому будинку позаду, ви вдома і відновний процес протікає нормально. Але біль внизу живота, лиходійка така, не дає спокійно жити? Ну що ж, це природно і засмучуватися не варто — дуже скоро все нормалізується. А поки, замість того щоб скаржитися на нелегку жіночу долю, можна вжити ряд нескладним заходів, які зменшать інтенсивність больових відчуттів.

 

Якщо болить шов, згадайте про бандажі — в перші кілька тижнів він послужить вам гарну службу. Все дуже просто — живіт ваш ще не остаточно зменшився в розмірах, а значить, забезпечивши йому підтримку, ви в рази зменшуєте інтенсивність болю. Причому не обов’язково купувати післяродовий бандаж: цілком підійде і той, який служив вам вірою і правдою під час вагітності — просто складіть його навпіл і затягніть тугіше.

 

Якщо болить сама матка, спробуйте приготувати слабкий настій ромашки. Для цього в чайник для заварювання покладіть одну чайну ложку сухих суцвіть аптечної ромашки і залийте їх половиною склянки крутого окропу, дайте настоятися протягом години. А далі використовуйте як звичайну заварку. Всього по чашечці такого ромашкового чаю вранці і ввечері в рази знизить дискомфортні відчуття. А малюкові ромашка не зашкодить!

 

До речі кажучи, не зайвим буде звернути увагу і на ліжко молодої матусі! Можливо, ви здивуєтеся, але ваша улюблена м’яка ліжечко — не найкращий варіант в перші пару місяців після операції. Постільна білизна в період відновлення повинна бути досить жорсткою — в цьому випадку болі будуть турбувати вас набагато менше. Звичайно ж, це не означає, що вам потрібно відразу ж бігти купувати нове ліжко — можна обмежитися дошкою, покладеною під матрац. Ну або диваном у вітальні, на худий кінець.

 

Дуже багато молоді мами роблять одну й ту ж помилку — занадто сильно захоплюються знеболюючими препаратами. Але робити цього не варто навіть у тому випадку, якщо лікарський препарат вам призначив лікар — так, малюкові він не зашкодить, але може викликати у вас залежність. Простіше кажучи, організм розучиться самостійно справлятися навіть зі слабкою болем. А воно вам треба? У вас все життя попереду!

 

Тому, починаючи з другої-третьої тижні після операції, від таблеток необхідно поступово відмовлятися. Так, перший час вам буде непросто — намагайтеся відволіктися від больових відчуттів, переключивши свою увагу на що-небудь інше. Хіба мало клопоту у молодої матусі? Зайнявся чим-небудь, ви, швидше за все, дуже швидко забудете про біль, щойно дошкуляла вас.

 

 

 

Якщо ж біль настільки сильна, що без таблеток обійтися не виходить і через місяць — варто затурбуватися. При нормальному перебігу післяпологового періоду до цього часу гострого болю бути просто не повинно. Якщо ж вона зберігається, негайно звертайтеся до лікаря!

 

На жаль, швидше за все, ви зіткнулися до яких-небудь післяпологовим ускладненням. А їх існує досить багато — це і гостре запалення слизової оболонки матки, і розбіжність внутрішніх швів, і їх нагноєння. У будь-якому випадку шукати причину і призначати відповідне лікування повинен лікар.