Наявність місячних свідчить про нормальне функціонування репродуктивної системи жінки. Що ж може означати відсутність місячних рік і більше? Для того, щоб розібратися в даному питанні, слід з’ясувати, які ознаки є показником аменореї (тривалої відсутності місячних).

Фізіологічні причини відсутності місячних

Затримка місячних рік і більше сама по собі є не захворюванням, а ознакою порушень в роботі різних систем організму. Втім, зовсім не обов’язково аменорея повинна бути наслідком патологій. У певних випадках відсутність місячних обумовлено особливостями фізілологіі жінки. Допускається припинення місячних на тривалий час в ранньому підлітковому віці, коли в перші рік-півтора з початку першої менструації кров’яні виділення можуть припинитися на півроку і потім відновитися. У цей період рівень гормонів нестабільний і тому менструальний цикл є нерегулярним.

Ще однією причиною фізіологічної аменореї є період годування груддю, при якому гормони, які відповідають за вироблення молока, пригнічують вироблення гормонів, відповідальних за дозрівання яйцеклітини. Тому ні місячні, ні овуляція не відбуваються. Але даний «спосіб контрацепції» може застосовуватися тільки в перші п’ять-шість місяців після пологів.

У разі якщо місячні рік відсутні після сорока п’яти — п’ятдесяти років, можна говорити про настання менопаузи. Якщо ж відсутні місячні після 40 років, то спостерігається прояв так званого раннього клімаксу. У предклімактіческій період, за два-три роки до повного припинення менструацій, кров’яні виділення можуть ставати більш мізерними і зникати на кілька місяців.

Аменорея як результат патологій

Існує первинна та вторинна аменорея. Первинна характеризується повною відсутністю будь-коли менструальних виділень. Вторинної називається аменорея, що виникла після регулярних щомісячних кров’яних виділень.

Повна відсутність місячних після шістнадцяти років може бути наслідком генетичних порушень, емоційно-психологічних розладів, наприклад — таких, як шизофренія. Також первинна аменорея може бути наслідком фізичного недорозвинення і характерна для дівчат з астенічним статурою, невираженою грудьми і вузьким тазом. Все частіше первинна аменорея стає результатом нервових потрясінь. Також відсутність місячних спостерігається у дівчат-спортсменок, що займаються такими видами спорту, як бодібілдінг, триборство, важка атлетика.

Вторинна аменорея має більш широкий спектр причин виникнення. Це можуть бути стресові стани і нервові розлади, анорексія і різка втрата ваги, припинення прийому гормональних контрацептивів, застосування гормональних методів лікування захворювань і хіміотерапії, порушення роботи наднирників, дисфункція роботи яєчників, захворювання щитовидної залози.

Залежно від причин відсутності менструальних виділень, призначається цільове лікування, яке може варіюватися від лікувального масажу і допомоги психотерапевта до серйозного медикаментозного впливу. У кожному разі, якщо рік нету місячних, навіть в період лактації та підлітковому віці, слід звернутися до лікаря і пройти обстеження, адже будь-яка патологія може обернутися безпліддям.