Кожна жінка знає, що таке місячні. Менструація — це етап складного процесу в жіночому організмі, при якому відбувається відшарування функціонального шару ендометрію, виникають кров’янисті виділення.

Абсолютно кожна жінка повинна точно знати, який в нормі повинен бути менструальний цикл, яка нормальна тривалість менструації, чому бувають хворобливі місячні. Відповіді на багато важливих питань ви знайдете в цій статті.

Деякі дівчата плутають такі поняття, як менструальний цикл і місячні. Показати різницю між цими поняттями досить просто. Менструальний цикл — це не самі місячні. Це період від початку одних місячних до початку інших. Наприклад, у дівчини місячні почалися 1 лютого, тривали 6 днів, припинилися. 28 лютого почалися наступні місячні. Можна сказати, що у цієї дівчини менструальний цикл триває 28 днів, а безпосередньо менструація — 6 днів. Різниця між цими поняттями дуже важлива для розуміння основ фізіології репродуктивної системи. Протягом усього циклу в організмі жінки — матці, яєчниках, гормональній системі, центральній нервовій системі — відбуваються дуже складні зміни, які спрямовані на підготовку жінки до вагітності. Якщо запліднення яйцеклітини не відбувається, змінюється гормональний фон, відбувається відшарування поверхневого — функціонального — шару ендометрію. Це і є менструація, або місячні. Червоні виділення при менструації складаються безпосередньо з крові, а також ділянок шару ендометрію, які виділяються назовні, тому згустки у виділеннях — це абсолютно нормально.

Яка нормальна тривалість менструального циклу?

Тривалість менструального циклу у жінок може бути різною. За статистикою середня тривалість циклу становить приблизно 28-30 днів, проте цикл, що триває 21 і 35 днів — це також норма, за умови його регулярності.

Скільки повинні тривати місячні?

Нормальна тривалість менструації складає 3-7 діб. Як більш тривалі, так і менш тривалі місячні можуть бути ознакою патології. Питання тривалості місячних дуже часто турбує молодих дівчат, у яких цикл ще не встановився. Дівчат турбує, якщо пройшло вже 3-4 дні, а місячні не закінчуються. Не варто панікувати. У нормі як тривалість всього циклу, так і тривалість безпосередньо менструації встановлюється протягом 1-2 років. Якщо ж рясні місячні не закінчуються у дорослої жінки, потрібно звернутися до лікаря, так як це може бути симптомом захворювання матки або гормонального порушення.

Біль під час місячних — це норма?

Ниючі або переймоподібні відчуття в нормі можуть супроводжувати місячні. Поперек і живіт можуть хворіти, але не настільки інтенсивно, щоб створювати істотний дискомфорт і порушувати звичний спосіб життя. Біль пов’язана зі спазмом матки і судин і порушенням трофіки тканин. Інтенсивні больові відчуття повинні бути приводом для звернення до гінеколога. Біль під час місячних (альгодисменорея) може мати функціональний характер, коли немає анатомічних порушень або захворювань, які можуть бути причиною больового синдрому. У такому випадку йдеться про первинну альгодісменорєє. Причиною болю можуть бути аномалії розвитку статевих органів, порушення положення матки, хронічні запальні захворювання придатків і матки. Тоді мова йде про вторинної альгодісменорєє. Тільки лікар може поставити правильний діагноз і визначити, чому виникли хворобливі місячні. Поперек і живіт під час місячних болять практично у всіх жінок, але біль не повинна бути занадто сильною.

Яка нормальна рясність місячних?

Рясність місячних — це дуже важливий показник здоров’я репродуктивної системи. У нормі кількість виділень під час менструації не повинно перевищувати 150 мл. Якщо жінка відзначає, що місячні ллють, і кожні 2:00 доводиться міняти прокладку, варто звернутися за консультацією до гінеколога. Протилежна ситуація, коли місячні мажуться, також досить часто зустрічається. Мажучі виділення можуть бути і перед, і під час місячних. Якщо місячні мажуться, це просто говорить про малу крововтраті. Насторожитися варто, якщо кількість виділень змінилося різко, наприклад, раніше завжди місячні були досить інтенсивними, а стали мажучі. Це може бути ознакою захворювань або навіть вагітності.

Коли має настати перша менструація?

Менархе, або перша менструація, настає у віці 11-14 років. Ранніми вважаються місячні, що почалися до 9 років, а пізніми — після 15. У нормі протягом року після першої менструації цикл може бути нерегулярним, рясність місячних — теж. У міру дорослішання, коли гормональний фон встановлюється, з’являється і індивідуальна регулярність менструального циклу.

Порушення стільця при місячних

Досить часто дівчата ставлять питання: чому, коли починаються місячні, кишечник починає працювати по-іншому? Це в першу чергу пов’язано зі зміною концентрації гомонов. Крім того, під час місячних матка збільшується в розмірах, вона може механічно кілька здавлювати кишечник. Особливо це виражено при порушенні положення матки.

Які ліки можна приймати для зменшення болю при місячних?

Дуже важливо правильно розуміти, які препарати можна використовувати, коли виникають хворобливі місячні. Відгуки, які залишають дівчата на форумах, свідчать про те, що дуже багато хто не знає відповіді на це питання і навіть не радяться з гінекологом. Нестероїдні протизапальні препарати — це єдина група ліків, які можна самостійно використовувати, коли занадто хворобливі місячні. Відгуки свідчать, що ці препарати ефективні, і гінекологи це підтверджують. Дуже часто дівчата приймають спазмолітичні препарати, однак робити це не можна. У будь-якому випадку, перш ніж приймати будь-якої препарат, варто проконсультуватися з гінекологом. Лікар виключить наявність захворювань, які можуть бути причиною хворобливих місячних, а також підбере відповідне лікарський засіб.

Отримай відповідь нижче - поставивши запитання