Яка фігура корисніше?

Згідно з останніми даними, від типу статури залежить схильність
до певних проблем зі здоров’ям. Чи можна кардинально змінити фігуру? Чи допоможе це знизити ризик?

Розповідає фітнес-менеджер московського спортивно-оздоровчого клубу «Зірка» Наталія Олександрівна Гладишева.

- Здавалося б, зайві кілограми — це завжди проблема. Яка різниця, де зосереджені жирові відкладення?
— Звичайно, надмірна вага завжди ставить жінку в групу ризику. Однак тип фігури грає тут принципову роль. Доведено, що власниці «рівного» або Т-образного статури ризикують більше.
У таких жінок жир накопичується у верхній частині тулуба: на спині, животі, руках. За статистикою саме вони схильні до серцево-судинної патології, діабету і навіть деяким онкологічним захворюванням.
Жінки з грушоподібної фігурою при інших рівних умовах мають відносно низький ризик цих проблем. Однак вони можуть зіткнутися з труднощами іншого плану. Відкладення жиру на стегнах і сідницях найважче піддаються корекції за допомогою дієт і вправ.

- Яким чином тип фігури може впливати на схильність до хвороб?
— На цей рахунок існує кілька думок. Деякі дослідники вважають, що у всьому «винні» гормони. У жінок з фігурою типу «яблуко» спостерігається підвищений в порівнянні з рештою рівень чоловічих статевих гормонів. При цьому кількість жіночих естрогенів в їх крові теж досить високо. Чоловічі гормони і викликають розподіл жиру, характерне для сильної половини людства.
Тут є і ще один аспект. Всі наші клітини мають рецептори, за якими до них надходять різноманітні «накази» від різних гормонів. Наприклад, при виникненні небезпеки в кров викидається гормон адреналін. Жирові клітини отримують завдання терміново звільнити захований в них жир, щоб забезпечити організм необхідною енергією. Інші гормони, навпаки, можуть стимулювати процеси запасання «палива».
Хитрість полягає в тому, що в різних частинах тіла рецептори, які приймають гормональні сигнали, працюють з різною активністю. Якщо не вдаватися в медичні терміни, виходить наступне. У жінок з грушоподібної фігурою самі сприйнятливі до «спалюванню» жирові клітини знаходяться на животі. А найзатятіші локалізуються на сідницях.
А у дам «яблучного» типу ситуація кардинально відрізняється. Найстійкіші жирові клітини у них знаходяться в області живота і талії. Тому «черевце» — найпоширеніший недолік чоловічої фігури. Тепер ВВПЗ-
ставте цю інформацію з даними про те, що чоловіки частіше, ніж жінки, страждають серцево-судинними захворюваннями. Виходить, що жінки з розподілом жиру за чоловічим типом точно так само потрапляють у групу ризику виникнення проблем з серцем.

- А як тип розподілу жиру пов’язаний з діабетом і «жіночими» захворюваннями?
— Діабет дійсно частіше виникає у жінок з вираженими надлишками в області талії. Справа в тому, що жирові клітини в цій зоні мають більшу «вбираністю», ніж такі ж клітини в інших частинах тіла. Тобто в них міститься більше жирних кислот.
Вони буквально розпухають і виявляються нездатними ввібрати глюкозу з крові. Остання потрібна кожній нашій клітинці як джерело енергії. Якщо набряклі жирові клітини не можуть її ввібрати, вона залишається в крові. Через це кров стає густішою, що не кращим чином позначається на роботі всього організму.
Щоб знизити кількість глюкози, підшлункова залоза починає виробляти більше інсуліну. Якщо рівень цього гормону в крові постійно підвищений, виникає серйозний ризик діабету і гіпертонії.
З жіночими проблемами справа йде трохи по-іншому. Почалося все з дослідження, проведеного американськими ученими. Вони обстежили групу жінок з діагнозом «рак матки». Було встановлено, що більшість таких пацієнток мали значні жирові відкладення на талії, животі, спині та руках.
Поки що немає чіткого пояснення такої залежності. Але заради власного спокою варто постаратися скорегувати фігуру.

- Але як це зробити? Виходить адже, що від нас самих нічого не залежить — все визначають гормони і генетика.
— Зовсім ні. На генетику всю відповідальність звалюють лише ті, кому лінь працювати над собою. Насправді дуже багато залежить від того, наприклад, як людина харчується. Дуже показовий приклад — жертви знаменитого синдрому «йо-йо», «пурхають» з дієти на дієту і піддані постійним коливанням ваги.
Згідно зі статистикою, вони мають в середньому більш широку талію, ніж їх однолітки з постійною вагою. А жінки, в чиєму раціоні переважає жирна та солодка їжа, завжди отримують «в нагороду» жирові складки на животі.
Але харчування — це лише половина справи. Щоб змінити свою фігуру, потрібно бути активною. Причому не варто думати, що за допомогою спорту ви досягнете фігури своєї мрії і зможете насолоджуватися нею довгі роки. Щоб отримати хороший ефект — не стільки навіть естетичний, скільки оздоровчий, — активної потрібно бути все життя.
І не варто думати, що тип фігури — це якась константа. За допомогою фізичних вправ ви зможете створити таке тіло, яке хочете. Змінити можна все, окрім, мабуть, будови скелета.

- Припустимо, за допомогою тренувань жінці вдалося позбутися від зайвих сантиметрів на талії. Чи означає це, що вона знизила ризик виникнення хвороб?
— Якщо вона тренувалася регулярно і помірно, то здоров’я її виразно покращиться. А відсутність зайвих жирових відкладень у верхній частині тіла дійсно знизить ризик захворювання.
Тут є і ще один ефект. Справа в тому, що регулярні тренування в певній мірі змінюють гормональний статус. У активних жінок трохи знижується рівень жіночих статевих гормонів. У багатьох випадках це стає прекрасною профілактикою хвороб жіночої статевої сфери.
Крім того, активний рух допомагає налагодити роботу серця, нервової, дихальної і навіть травної систем. Тобто організм починає працювати ефективніше.
Ну, а про те, що тіло починає виглядати більш гармонійно і привабливо, навіть і говорити не варто.

- Як правильно боротися з «стійкими» відкладеннями — наприклад, на стегнах? І чому деякі зони худнуть швидко, а інші — ледве-ледве?
— Тут діє цікавий механізм, знову ж пов’язаний з гормонами. Тренування — це для організму певний стрес. У відповідь на нього починає вироблятися гормон адреналін. Він вивільняє укладену в жирових клітинах енергію, допомагаючи нам адаптуватися до навантаження. Тонкість полягає в тому, що є зони, де клітини моментально реагують на появу адреналіну, а є ті, які стійкі до його впливу.
Самими податливими виявилися жирові відкладення на животі і талії. Від них, згідно з дослідженнями, позбавитися простіше всього. А ось зайві сантиметри на сідницях і стегнах забираються з працею. Така відмінність пояснюється тим, що область живота добре забезпечується кров’ю. А в районі стегон кровотік не такий активний. Тому адреналін сюди «доходить» гірше.
Справитися з проблемою цілком можливо. Потрібно регулярно робити вправи, які покращують кровопостачання цих зон. Найбільш ефективні відведення ноги в сторону, як з обтяженням, так і без оного.

- Отже, рецепт гарного й здорового життя — тренування плюс здорова дієта?
— Ця думка не нова, але нічого кращого досі не придумано. Проблема в тому, що кожен розуміє під цими постулатами щось своє. Найпоширеніша жіноча помилка — надмірна ретельність у спортзалі або захоплення жорсткою дієтою. Тому варто пам’ятати просту річ: виснаження ні на йоту не наблизить вас до здорового ідеалу.
Жінки, які доводять себе до стану хитної від вітру тростинки, завдають удару по своїй імунній системі. Вони стають більш уразливими для багатьох хвороб.
Вдобавок занадто низька вага призводить до збоїв в гормональній системі. А це, в свою чергу, ставить під загрозу можливість мати дітей в майбутньому.